Węgiel aktywowany

Węgiel aktywny inaczej nazywany aktywowany, to substancja składająca się głownie z węgla pierwiastkowego, częściowo w postaci drobnokrystalicznej i pylistej. Węgiel aktywny charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę jego masy, i tak możemy wymienić najlepsze rodzaje węgla filtracyjnego:

  • Węgiel kokosowy STORMS – 1150m2/g
  • Węgiel kamienny FANTOM – 1100m2/g
  • Węgiel kamienny SpiritFerm – 1000-1100m2/g
  • Węgiel kamienny COOBRA – 1050m2/g
  • Węgiel kamienny BG09 – 1000-1100m2/g
  • Węgiel drzewny LATTKOL – 650m2/g

Sprawdź w ankiecie – jaki węgiel aktywny wybrać?

Dla przykładu powierzchnia kortu tenisowego to w przybliżeniu 260m2.

Początki stosowania węgla aktywnego wiążą się z medycyną gdzie stosowano go na rany w celu usuwania przykrego zapachu. Obecnie nadal jest stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć oraz w zatruciach lekami i różnymi związkami chemicznymi.

Niezwykłe właściwości węgiel aktywny zawdzięcza swojej niezwykłej budowie. W procesie produkcji podczas wygrzewania w bardzo wysokich temperaturach, w węglu wytwarzane są drobne pory. Większość porów to najmniejsze mikropory (<2nm) dające te wyjątkowe właściwości adsorpcyjne, oraz makropory (>50nm) i mezopory (2-50nm) pełniące rolę „kanałów transportowych”.

Węgiel aktywny używany jest na szeroką skalę w filtrach do wody oraz przy filtracji alkoholu. Podczas filtracji alkoholu węglem jego moc nie powinna być większa niż 45-50% (im wyższe jest stężenie alkoholu – tym trudniej z niego usunąć zanieczyszczenia). Przyjmuje się, że do oczyszczenia 1L alkoholu stosuje się 50g węgla aktywnego.

Jak stosować węgiel aktywny?

Węgiel aktyny można stosować na kilka sposobów:

  • Odmierzoną ilość węgla można dosypać do słoja z alkoholem na kilka dni codziennie mieszając. Po upływie 3-5 dni należy pozostawić słój do samodzielnego wyklarowania się, następnie należy przelać alkohol przez sączek filtracyjny.
  • Można użyć specjalnie przygotowane rury szklane do filtracji węglem które wypełniamy wybranym węglem aktywnym. Przez tak przygotowany filtr przelewamy alkohol.
  • Na rynku występuje wiele innych rodzajów filtrów do których możemy użyć naszego węgla aktywnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *