Węgiel aktywowany

Węgiel aktywny inaczej nazywany aktywowany, to substancja składająca się głownie z węgla pierwiastkowego, częściowo w postaci drobnokrystalicznej i pylistej. Węgiel aktywny charakteryzuje się bardzo dużą powierzchnią w przeliczeniu na jednostkę jego masy, i tak możemy wymienić najlepsze rodzaje węgla filtracyjnego:

  • Węgiel kokosowy STORMS – 1150m2/g
  • Węgiel kamienny FANTOM – 1100m2/g
  • Węgiel kamienny SpiritFerm – 1000-1100m2/g
  • Węgiel kamienny COOBRA – 1050m2/g
  • Węgiel kamienny BG09 – 1000-1100m2/g
  • Węgiel drzewny LATTKOL – 650m2/g

Sprawdź w ankiecie – jaki węgiel aktywny wybrać?

Dla przykładu powierzchnia kortu tenisowego to w przybliżeniu 260m2.

Początki stosowania węgla aktywnego wiążą się z medycyną gdzie stosowano go na rany w celu usuwania przykrego zapachu. Obecnie nadal jest stosowany w leczeniu biegunek, niestrawności i wzdęć oraz w zatruciach lekami i różnymi związkami chemicznymi.

Niezwykłe właściwości węgiel aktywny zawdzięcza swojej niezwykłej budowie. W procesie produkcji podczas wygrzewania w bardzo wysokich temperaturach, w węglu wytwarzane są drobne pory. Większość porów to najmniejsze mikropory (<2nm) dające te wyjątkowe właściwości adsorpcyjne, oraz makropory (>50nm) i mezopory (2-50nm) pełniące rolę „kanałów transportowych”.

Węgiel aktywny używany jest na szeroką skalę w filtrach do wody oraz przy filtracji alkoholu. Podczas filtracji alkoholu węglem jego moc nie powinna być większa niż 45-50% (im wyższe jest stężenie alkoholu – tym trudniej z niego usunąć zanieczyszczenia). Przyjmuje się, że do oczyszczenia 1L alkoholu stosuje się 50g węgla aktywnego.

Jak stosować węgiel aktywny?

Węgiel aktyny można stosować na kilka sposobów:

  • Odmierzoną ilość węgla można dosypać do słoja z alkoholem na kilka dni codziennie mieszając. Po upływie 3-5 dni należy pozostawić słój do samodzielnego wyklarowania się, następnie należy przelać alkohol przez sączek filtracyjny.
  • Można użyć specjalnie przygotowane rury szklane do filtracji węglem które wypełniamy wybranym węglem aktywnym. Przez tak przygotowany filtr przelewamy alkohol.
  • Na rynku występuje wiele innych rodzajów filtrów do których możemy użyć naszego węgla aktywnego.

One thought on “Węgiel aktywowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *